Szponzorált tartalom következik!
Amikor egy új kölyökmacska vagy kölyökkutya érkezik a család életébe, sok új információt kapunk a kölyök tartásával, táplálásával, ápolásával kapcsolatban állatorvosunktól. Ám ameddig az első állatorvosi látogatásig eljutunk, bizonyos előkészületeket már meg kell tenni. Ebben a bejegyzésben, abban szeretném segíteni az újdonsült gazdikat, hogy mit szükséges beszerezni az első időszakban.
Mik a fontos feladatok az első hazatérés előtt?
Biztos, hogy fog enni és inni, akár kölyökkutya, akár kölyökmacska.
Szükség lesz etető és itatótálra. A vizes edény legyen megfelelő méretű, hogy elég vizet hagyhassunk benne, de mégsem akkora, hogy jakuzzinak használhassák. Kutyáknál is javasolt az etető és itatótál közti távolságra figyelni, hogy ne áztassák el az egész kajájukat, de a macskák erre kifejezetten érzékenyek. Esetükben ajánlott akár külön helyiségben elhelyezni a két edényt, de minimum tisztes távolságra! Vannak ivókutak is, amik folyamatosan friss ivóvizet biztosítanak. Érdemes kipróbálni (már nem akkora úri huncutság), macskák különösen szeretik. Figyeljünk, hogy mindig legyen tiszta víz elérhető helyen. Téli időszakban az udvaron, akár többször is megfagyhat a víz, ezért cseréljük napközben is. Remélem azt már mondanom sem kell, de nem kell a macskának tejet adni...
Most már van miből ennie, de akkor mit? Ez a legnehezebb kérdés, és erről rengeteg vélemény olvasható, különböző irányzatok látnak napvilágot folyamatosan. Vegán állatok, nyers koszton élők, bármi, amit el tudunk képzelni. Bízom benne, az már nem kérdés, hogy házi maradékokkal, csonttal nem etetjük kedvenceinket.
A rendelőben, mi azt szoktuk javasolni a friss gazdiknak, hogy keressenek egy jó minőségű száraz tápot! Persze, de honnan lehet tudni, hogy jó a minősége? Korábban már írtam a száraz tápokról bejegyzést, akkor általánosan foglaltam össze, mi alapján válasszunk. Nos, ez most itt a reklám helye. A Royal Canin cég több mint 50 éve igyekszik biztosítani a minőségi táplálékot kutyáknak és macskáknak egyaránt. Akinek kellett már diétás tápot etetnie, például gyomor-bélrendszeri probléma, vese bántalom vagy cukorbetegség miatt, azt találkozhatott a Royal Canin állatorvosi diétás tápokkal állatorvosánál. Ám vannak ún. fiziológiás tápjaik is, amik egészséges kölyökkutya és kölyökmacska táplálására szolgálnak. Komoly figyelmet fordítanak arra, hogy sokféle fajtájú, korú, testméretű, speciális igényű kutyának és macskának biztosítsanak száraz és nedves tápot is. Kölyökkutya táplálkozási útmutató alapján követhetjük végig, egészen a születéstől kezdve, hogy mire van szüksége a kölyökkutyáknak! Minden korban megtaláljuk a különböző testméretű fajták igényeinek megfelelő tápot, sőt már külön a fajtatápokból is elérhető a kölyökkori változat. Amit mindig fontosnak tartok kiemelni a gazdiknak, hogy egy prémium minőségű táp mellé nincs szükség semmilyen kiegészítőre, még az óriástestű fajtáknál sem (nem kell kalcium, ízületvédő stb.) Természetesen a macskákról se feledkezzünk meg! A macskák hamarabb érik el az ivarérett kort ( akár 5-6 hónaposan), ezért hamarabb kerül előtérbe az ivartalanítás, ami után változnak az evési szokásaik is és bizony könnyebben lesznek túlsúlyosak! Nincs mitől félni, ha figyelünk és megfelelő táplálékot választunk nekik az első lépésektől, nem lesz semmi probléma.
Amikor haza visszük az új kedvencet szépen fokozatosan kell az új táplálékra átszoktatni, körülbelül egy hét alatt. Keverjük a korábban fogyasztott táppal az újat, fokozatosan változtatva az arányokon.
Ha már megvannak az etető és itatóedények, és tudjuk honnan érdemes választani megfelelő eledelt, ezeken kívül szüksége lesz még egy fekhelyre is. Jó ha kialakítunk egy nyugodt kuckót a kölyöknek, ahova visszahúzódhat aludni. A fiatal állatok, mint a kisbabák is, többet alszanak felnőtt társaiknál. Ezt vegyük figyelembe, és igyekezzünk gyermekeinket is erre buzdítani. Tartsuk tisztán és szárazon az alvóhelyet! Ne lepődjünk meg, ha a kölyökmacska nem az általunk kialakított zugba fekszik...ő megteheti, hiszen ő macska.
Érdemes vásárolni pár játékot, ám a kölyökmacskákat egy papírgalacsin is le tudja nyűgözni. Nem kell túlzásokba esni, és figyeljünk, hogy ne legyen könnyen szétrágható, lenyelhető, mert abból hamar baj lehet. Az emiatt könnyen kialakuló bélelzáródás a jövő hónap témája lesz!
Gondoskodjunk egy jól zárható szállítódobozról, boxról. Autóban minden állatot így javasolt utaztatni, a balesetek elkerülése végett! Macskákat soha ne vegyünk ki ebből az utcán és az állatorvosi váróban sem. Sajnos nem egy esetet láttunk már, amikor az ijedt macska elmenekült a tulajdonos öléből. Az állatorvosnál célszerű a kutyákkal és a macskákkal, amennyire lehetséges, térben elkülönülni, hogy csökkentsük a várakozás során az őket ért stressz szintjét. Ne rakjuk le macskánkat szállítódobozban sem, a kutyák közé, a földre! Kutyáknak nyakörvet vagy hámot, és pórázt is be kell szerezni. Mindig bizonyosodjunk meg ezek biztonsági állapotáról, ne kapcsolódjanak ki, ne tudjon belőle kibújni a kis Houdini sem.
Mi történik az első állatorvosi viziten?
Szerencsés esetben a kölyök állat rendelkezik mikrochippel, ezt az állatorvos leolvassa és ellenőrzik az adatokat, amiket át is regisztrálnak az új tulajra. Macskák esetében még nem kötelező a mikrochip, de javasolt. Természetesen ha nincs mikrochip, akkor ezt pótolni kell. Ezután a korábbi oltásokat megnézik, és a korának, illetve a megkezdett oltási programnak megfelelően, megkapja a soron következő védőoltást.
Az injekciót követően érdemes megbeszélni a külső és belső paraziták elleni védekezés módját. Fontos tudni, hogy a kullancsok és a szívférgek egész évben veszélyt jelentenek, ezért már kölyökkortól meg kell kezdeni a folyamatos védekezést!
Arra buzdítok mindenkit, hogy nyugodtan tegye fel kérdéseit az állatorvosának, ám ha szeretne pár hasznos tanácsot olvasni, bátran ajánlom böngészésre a következő oldalakat is!
Kölyökkutyával kapcsolatos érdekességek
Kölyökmacskával kapcsolatos érdekesség