Az életet súlyosan veszélyeztető betegségről van szó, ami kutyákban és macskákban egyaránt előfordul. Nem könnyű diagnosztizálni, mindig szükséges kiegészítő vizsgálatokat végezni, és szinte minden esetben műteni kell kedvencünket, amit egy hosszabb lábadozás követ. Sajnos gyakran találkozunk a megbetegedéssel, ezért összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Milyen formái vannak a bélelzáródásnak és hogyan alakul ki?
Egyik formája, amikor a bélmozgás útját elzárja valami, ún. mechanikus ileus. Tehát lenne bélmozgás, de ez akadályozottá válik. Egyik esetben az akadály a bélen belül van, például egy idegentest (játék, csont, kavics) vagy egy daganat miatt. Másik esetben a bélen kívül van az akadály, például valami összenyomja a belét a hasüregben, vagy összenövések alakultak ki akár egy korábbi császármetszés miatt, és ez nem engedi a táplálék továbbhaladását.
Másik formája, amikor a bél mozgása csökken vagy teljesen meg is szűnik, ez az ún. funkcionális ileus. Súlyos bélgyulladásnál láthatunk ilyet, vagy hasnyálmirigy gyulladáshoz társultan.
Kutyákban gyakrabban találkozunk vele, mint macskákban. Legtöbbször a fiatal egyedekben fordul elő, de nem kizárt idősebb korban sem. A kutyák sokszor unalomból, esetleg rossz szokásból, rágcsálnak és lenyelnek dolgokat. A bélelzáródást általában azok a tárgyak idézik elő, melyeknek mérete legalább a bél átmérőjét eléri vagy valamiért a felülete a bél nyálkahártyáját (ez a bél belső felülete) izgatja, ezekre a bélfal autómatikusan görcsösen ráfeszül. Kutyák kedvenc “megevős” dolgai a csont, kavics, dió, barackmag, kutya játékok, gyerekek játékai, használati tárgyaink. Különösen veszélyes, ha olyan tárgyat nyelnek le, aminek lyukas a közepe, például egy fakarika, mert a tünetek sokkal lassabban mutatkoznak meg! Kölyökkutyákban, ha nem féregtelenítettek megfelelően, az orsóférgek kötege is képes bélelzáródást előidézni.Macskák esetében az a gyakoribb, hogy egy hosszú fonalat nyelnek le (szőnyegből, játékból) és ez okozza a problémákat.
Milyen tünetek alakulnak ki? Mire kell figyelnie a gazdiknak?
A betegség kimenetele és a terápia szempontjából fontos tudni, hogy mióta alakult ki a betegség, melyik részét érinti a bélszakasznak és teljesen vagy részlegesen záródott e el a bél? A tünetek között a legtöbbször a gyakori hányás fordul elő, bágyadtság, étvágytalanság, de mellette megnövekedett vízivás, hasi fájdalomra utaló testtartás (felhúzott has, óvatos mozgás), lehet hasmenés, de általában egy idő után már nincs béltartalom a végbélben. Az állatoknak lehet láza, de kialakulhat csökkent testhőmérséklet is.
A nagy mennyiségű hányás miatt, az állatok kiszáradnak. A bélben méreganyagok szaporodnak fel, a hashártya gyulladása is kialakulhat. Csökkenhet a vizelet mennyisége, a nyálkahártyák szürkés színűek lesznek. A szemek beesettek, egy bélelzáródásban tipikus, szomorú arckifejezés jön létre. Késő bánat annak, aki tárgyakat eszik!
A részlegesen elzáródott bél esetén ezek a tünetek hol megjelennek, hol elmúlnak. Egyszer hasmenés van, egyszer semmi. Néha hányogat, néha nem. Ha a bélfal perforálódik (kilyukad), akkor nagyon hirtelen romlik kedvencünk állapota. Magas láz, rendkívüli hasi fájdalom, hányás alakul ki.
Hogyan lehet diagnosztizálni a betegséget?
Fontos leszögezni, hogy a bélelzáródás diagnosztikája nem egyszerű feladat, hiszen nagyon sokféle lehet. Ritkább esetben a lenyelt tárgy kitapintható a hasüregben. Röntgen készítésére mindig szükség van, ha gyanú van bélelzáródásra. Bizonyos esetekben szükséges lehet kontrasztanyagot etetni az állattal és megismételni a röntgenfelvételeket. A kontrasztanyag megmutathatja melyik bélszakaszban van az elzáródás és akár rá is tapadhat az idegen anyag felületére. Ilyenkor már lehet találgatni mit evett meg Buksi a gyerekszobából...már megint. Ultrahangot is igénybe lehet venni a pontos diagnózis felállításához, ám itt inkább a bélelzáródás következményeit fogjuk látni, nem magát az idegentestet. Szükség lehet a vér vizsgálatára is, hogy tudjuk mennyire előrehaladott kedvencünk állapota, milyen terápia szükséges akár már a műtét előtt.
Előfordulhat, hogy minden vizsgálatot elvégzünk, de még akkor sem vagyunk biztosak a diagnózisban. Ilyen esetekben egy ún. diagnosztikai laparotómiát végzünk, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy egy műtét keretén belül megnyitjuk az állat hasüregét és megnézzük hol a gond. Ez még mindig kevesebb kockázattal jár, mintha nem kerül megállapításra a bélelzáródás!
Hogyan kezelhető az ileus?
Mint fentebb említettem, a legtöbb esetben műtétre kerül a sor. Nagyon ritkán előfordulhat, ha kicsi és nem éles tárgy került lenyelésre és az állat egyébként jó állapotban van, hogy nagy mennyiségű olajos táplálékot etetünk kedvencünkkel, és így a béltartalommal együtt távozik az idegen tárgy. De ez elvétve fordul elő.
A legfontosabb, hogy nem szabad késlekedni a műtéti beavatkozással! Általában már műtét előtt megkezdődik az infúziós terápia, ami helyre állítja a folyadékháztartást. Széles hatásspektrumú antibiotikum adása is fontos része a gyógykezelésnek.
A kórjóslat nagyon eltérő lehet! A legsúlyosabb esetek, amikor a bélfal elhal és akár már béltartalom is kijutott a hasüregbe. Minél hamarabb kerül műtétre a kis kedvenc, annál jobbak az esélyek a felépülésre. A műtét után további infúziós terápiára, antibiotikumra, fájdalomcsillapításra van szükség. A további etetéssel kapcsolatban pedig szigorúan tartsuk be állatorvosunk utasításait!