Ivaros, középkorú (4-10 éves) szukákban, akár 25%-ban is előfordulhat a méh gennyes gyulladása. Életveszélyes állapot léphet fel, amit a tulajdonosok általában későn vesznek észre, mert egy alattomosan, lappangva kialakuló betegségről van szó. A pyometra fellépése esetén, gyors műtéti beavatkozásra van szükség!
Hogyan alakul ki a pyometra?
A tulajdonos számára is látható tünetek, általában a tüzelést követő 2.-3. hónapban jelentkeznek. Hormonális hatásra alakul ki a betegség, melyben másodlagos szerep jut a baktériumoknak. Az ivarzás során a fehérvérsejtek száma csökken a méhben, hogy a spermiumok biztonságos környezetbe kerüljenek, ám így a méh saját védelme is megcsappan. A tüzelés alatt termelődő progeszteron hormon szintje emelkedett marad a tüzelés utáni 8-10 hétben, és a méh nyálkahártyája megvastagszik, hogy felkészüljön az esetleges vemhességre. A megvastagodott nyálkahártya váladékot termel, ami kezdetben a nyitott nyakcsatornán keresztül távozik a méh üregéből, ám ha vége az ivarzásnak, fokozatosan bezáródik. A termelődött váladék ideális környezetet jelent a baktériumoknak. A méhbe kétféle úton kerülhetnek kórokozók. Egyik módja az ún. ascendáló fertőzéssel, vagyis a külvilág felől “felszállnak” a méh üregébe. Másik lehetőség, a véráramon keresztül, ún. hematogén úton. Ezután az itt pangó tartalomban könnyedén elszaporodnak.
Fontos tudni, hogy a nem kívánt vemhesség megakadályozására, a párzás utáni napokban alkalmazott hormontartalmú injekciók és fogamzásgátlók használata, fokozza a betegség kialakulásának lehetőségét!
Milyen tünetekben nyilvánul meg a betegség?
A méhnyak állapota befolyásolja a tünetek megjelenését. Ha nyitott a méhnyak, a gennyes tartalom a külvilág felé tud ürülni. Ilyenkor a tulajdonos azt látja, hogy az állat farok alatti részén a szőrzet szennyezett, csapzott, az állat többet nyalogatja magát.
Ha zárt a méhnyak, a váladék nem tud ürülni, a méh üregében felgyülemlik és akár egy vemhességnél is nagyobbra tágíthatja, az egyébként ceruzavékonyságú méhet. Ez olyan mértékű lehet, hogy kedvencünk hasának térfogata szemmel láthatóan is megnövekszik. Az ilyen mértékű elváltozás két veszélyt rejt magában. Egyrészt a szerv repedésével járhat, ami azonnali beavatkozás esetén is az állat életbe kerülhet. Másrészt a véráramba toxinok szívódnak fel, melyek károsíthatják a májat, vesét, szívizmokat. Ilyen esetben, nagymértékben nő a műtéthez szükséges altatás kockázata. Zárt méhnyak esetében hamarabb láthatnak tüneteket a tulajdonosok.
Mindkét esetben jelentkezhet láz, étvágytalanság, bágyadtság, hányás, hasmenés, illetve a vesék károsodása miatt megnövekedett vízfelvétel és vizeletürítés.
Hogyan diagnosztizálható a betegség?
Mivel a tünetek elég általánosak, egy idősebb, nem ivartalanított szukánál minden esetben gondolni kell a pyometrára! Kiegészítő vizsgálatra mindig szükség van! A laborvizsgálatban emelkedett fehérvérsejtszám és globulinszint utalhat a gyulladás jelenlététre. A vizelet sűrűsége alacsonyabb lehet a toxinok miatt. Ultrahanggal a megnövekedett méh vizsgálható, ám ha nem kifejezett mértékű a megnagyobbodás, nehéz felállítani a diagnózist. A röntgenvizsgálat, a méh nagy térfogat növekedése esetén lehet célravezető.
Hogyan kezelhető a gennyes méhgyulladás?
Általában azonnali műtéti beavatkozás szükséges, hogy eltávolítsuk a gennyel telt méhet és vele együtt a petefészkeket is (ún. ovariohysterectomia). Amennyiben idejében felismerésre került a betegség, és nem halmozódott fel nagy mennyiségű váladék, akkor egy rutin ivartalanításhoz hasonlít a beavatkozás. Ilyen esetben kedvencünk lábadozási ideje rövidebb. Viszont ha extrém megnövekedett méhet kell eltávolítani, és hosszabb idő óta áll fenn a betegség, a műtét már egyáltalán nem számít rutin beavatkozásnak. A lábadozás hetekig is eltarthat, gyakran intenzív ellátásra szorulnak az állatok, hosszan tartó antibiotikum kúra mellett. Sajnos a műtéti beavatkozás és szoros kontroll mellett is elpusztulhatnak a betegek.
Hogyan előzhető meg a betegség?
A ivartalanítással teljes mértékben megelőzhető a betegség kialakulása! Ne tegyük ki kedvencünket egy ilyen betegségnek, ivartalanítsunk mielőtt bekövetkezik a baj!