A hideg idő beköszöntével sajnos gyakorivá válnak az állatorvosi rendelőkben a fagyálló mérgezéses esetek. Nagyon alacsony dózisban is halálos lehet, és csak a nagyon gyors állatorvosi beavatkozás mentheti meg kedvencünk életét. Mit kell tudni a mérgezésről?
Honnan jutnak hozzá a kutyák és macskák a folyadékhoz?
A fagyálló folyadékokban egy etilénglikol nevű anyag van, különböző mennyiségben. Az etilénglikol egy édes ízű, sűrűn folyó, színtelen, mérgező folyadék. Nagyon alacsony olvadáspontja miatt használják autókban fagyálló folyadékként, repülőgépek felületén jegesedés ellen, poliészter gyártásánál, illetve épületgépészeti csőrendszerekben is.
Édes íze miatt a háziállatoknak csábító, szívesen lefetyelik fel a földről, a kifolyt fagyállót. Leginkább veszélyeztetettek ezért a kint tartott vagy kijárós állatok, akik általában autók, garázsok (fagyálló hűtőfolyadék, fagyálló ablakmosó folyadék stb.) környezetében jutnak hozzá a folyadékhoz. Sajnos olyan esettel is találkoztunk már, hogy fagyállóba áztatott ételdarabokat szórtak el, szándékos mérgezést okozva ezzel.
Milyen tünetekben mutatkozik meg a mérgezés?
Az első 1-2 órában az állat olyan, mintha részeg lenne. Mozgása botladozó, támolyog, hányingere van (öklendezést, nyálzást láthatunk), bódult. Ezt követően még letargikusabbá válik. Kedvencünk csöndes lesz, nyugodtan lefekszik, depressziós állapotba kerül. Ez nagyon megtévesztő lehet, azt gondoljuk, jobban van, pedig közben az állapota folyamatosan romlik. A következő 12-72 órában súlyos fokú heveny veseelégtelenség alakul ki. Állatunk általános állapota rossz lesz, bágyadttá válik, nem akar enni, előfordulhat, hogy a folyadékfogyasztás viszont megnő. Előfordulhat hányás (akár véres is), fekélyképződés a szájüregben, bűzös lehelet. A felvett etilénglikol mennyiségétől függően, egy görcsös állapot is kialakulhat.
Milyen mennyiségben okoz mérgezést az etilénglikol felvétele?
A rossz hír az, hogy kisállataink (és egyébként mi emberek is) rendkívül érzékenyek erre. Már nagyon alacsony dózisban is halálos kimenetelű lehet a mérgezés. A macskák esetében rosszabb a helyzet, náluk 95%-os etilénglikolból felvett 1,4 ml/kg mennyiség elhullásra vezethet. Ez azt jelenti, hogy egy átlag méretű 3-3,5 kg-os macska 4,2-4,9 ml-től elpusztulhat, ez egy kiskanálnyit jelent a folyadékból. A kutyáknál a halálos dózis valamivel magasabb, de sajnos nem elég magas itt sem. Náluk 4,4 ml/kg mennyiség jelent már igen komoly veszélyt. Így egy 10 kg-os kutyának a 44 ml etilénglikol, körülbelül három evőkanálnyit jelent.
Milyen hatással van kisállatunk szervezetére a méreg?
Leegyszerüsítve a folyamatot, az etilénglikol a májban aldehiddé (glikolaldehiddé) alakul át, ez okozza a tényleges mérgezést. Ehhez az átalakuláshoz egy alkohol-dehidrogenáz nevű enzimre van szükség. Lehetőségünk ezen a ponton, hogy az enzimet „lefoglaljuk”! Etanollal tudjuk gátolni az átalakulási folyamatot (etilénglikol->aldehid). Később az aldehidből több lépcsőn keresztül, kalcium-oxalát kristályok képződnek, melyek a vese szövetállományában okoznak komoly pusztítást.
A mérgezés következményeként heveny veseelégtelenség alakul ki, a szervezet sav-bázis állapotát eltolja savas irányba (ún. acidózis alakul ki), illetve csökkenti a központi idegrendszer működését.
Milyen lehetőségünk van, hogy kimutassuk a mérgezést?
Természetesen, ha a tulajdonos látja a méreg felvételét, az a legegyszerűbb út, hiszen azonnali állatorvosi ellátást biztosíthat kedvencének. Ilyenkor van a legtöbb esély a túlélésre!
Más esetben a körelőzményből és a klinikai tünetekből tudunk következtetni a betegségre. A vizeletben a kalcium-oxalát kristályok már a méreg felvételét követő 3-18 órán belül megjelenhetnek. Ezek különleges, hosszúkás, tű alakú kristályok. A kristályok a vese állományában kicsapódva jellegzetes ultrahangos képet mutathatnak. Sajnos fontos a feltételes mód, mert nem szabályszerű sem a kristályok megjelenése, sem az ultrahangos kép megváltozása. Ha ezek negatívak, attól még előfordulhatott a méreg felvétele.
Mindemellett lényeges a vérvizsgálat is, hogy megítéljük a vesék állapotát, a veseelégtelenség súlyossági fokát. Veseelégtelenség azonban más okból is kialakulhat, így fontos más vizsgálatokkal együtt végezni és elbírálni eredményeinket!
Milyen kezelést kaphat kutyánk, cicánk?
Ha látjuk a méreg felvételét, és azonnal állatorvoshoz fordulunk, először is lehetőségünk van az állat hánytatására. Erre körülbelül fél órán keresztül van esélyünk. Ha sikeres a hánytatás, megakadályozhatjuk, hogy felszívódjon a fagyálló.
Ha csak a tünetekből tudunk következtetni a mérgezésre, az ellenszer, vagyis etil-alkohol vénás beadására kutyák esetében körülbelül 8-12 óra áll rendelkezésünkre, macskáink esetében CSAK 2 óránk van. Ezt követően sajnos a vese már olyan mértékben károsodik, hogy ezen az állapoton már nem lehet segíteni, a folyamat visszafordíthatatlan.
Az ellenszer beadásán túl kórházi megfigyelésre, infúziós kezelésre, sav-bázis egyensúly visszaállítására, különböző gyomor- és vesevédő gyógyszerekkel való kezelésre, folyamatos vizelet és vérlabor kontrollra van szükség.
Kérjük, ha azt gyanítják állatuk fagyálló folyadékot fogyasztott, AZONNAL forduljanak állatorvosukhoz vagy keressenek fel ügyeletes állatkórházat!