A kutyának csont, a macskának tej kell? Vagy mégsem? Mivel etessem a kutyám, macskám? Nagyon gyakran hangzanak el rendelőnkben ezek a kérdések. Nem egyszerű kiválasztani a legmegfelelőbb terméket, hiszen a kínálat hatalmas! A jó gazdi egyik ismérve, hogy hogyan táplálja kedvencét. A következő leírással szeretnénk segítséget nyújtani, hogy mire érdemes odafigyelni, ha száraztápot választunk.
Miért etessünk száraztáppal?
Mi legtöbbször a száraztáppal való etetést javasoljuk, mert így elégíthető ki a legegyszerűbben és legpontosabban minden kisállat szükséglete. A jó minőségű száraztápok összeállításának hátterében komoly kutatómunka áll és válogatott (emberi fogyasztásra is alkalmas) alapanyagokból készülnek. Az adott életkorhoz, mérethez, sokszor még fajtához is igazítják a beltartalmi értékeket, tápszemcsék méretét, roppanthatóságukat. A szárazeledelek hosszabb ideig eltarthatóak, könnyű őket tárolni és adagolni is.
Miért nem javasoljuk a nedves tápok vagy más néven konzervek etetését?
Bár a legtöbb kedvenc jobban szereti, szívesebben fogyasztja ezeket az eledeleket a száraztápokhoz képest, ám ezek víztartalma 70% felett van, nyersfehérje tartalmuk 10% alatti. A konzervek inkább a száraztápok melletti kiegészítésre szolgálnak, főleg rosszabb étvágyú kisállatoknak. Az olyan nedves eledelek, amik teljes értékűnek számítanak, sokkal több pénzbe kerülnek! Gondoljunk bele, hogy egy 1,2-1,5 kg-os konzerv, ami pár száz forintba kerül (ebben a csomagolás, kiskereskedők haszna is benne van), mit tartalmazhat. Könnyebben romlanak meg, felbontás után nem tudjuk hosszabb ideig tárolni őket és sokkal több szemét keletkezik általuk (ha szeretünk zölden gondolkodni :-)).
Honnan ismerjük fel a jó minőségű szárazeledelt?
A legfontosabb tanács, hogy fordítsuk meg és olvassuk el az összetevők listáját! Könnyű elveszni a nagyon jó reklámok, szép fényes zsákok, aranyos kutyust/cicust ábrázoló képek között, ám ezek nem mindig rejtenek magukban minőségi termékeket. Az összetevők között első helyen a fehérjeforrás, vagyis hús kell szerepeljen. Ennek százalékos mennyisége kortól, fajtától függ. Nézzük meg vannak-e benne adalékanyagok, tartósítószerek, aromák? Ne legyenek színesek a tápszemcsék, sajnos ez nem azért van, mert különböző zöldségek vannak bennük, hanem mert tele van színezékkel az adott termék. Alapvetően igaz az, hogy a drágább tápok jobb minőségűek is, ám fontos figyelembe venni, hogy egy prémium termékből kevesebbet is fogyasztanak kedvenceink.
Hányszor és mennyit kell enni adni a kutyáknak és a macskáknak?
Ezt mindig az adott gyártó határozza meg és tünteti fel a csomagolás hátulján! Fontos, hogy ne hagyatkozzunk a mérőpoharakra, mindig használjunk mérleget és azzal adagoljuk ki pontosan a grammokat. Kutyák esetében elegendő egy vagy két részletre elosztani a napi mennyiséget. A mély mellkasú vagy óriástestű fajtáknál javasolt a minimum kétszeri etetés, hiszen ezeknél az álltoknál könnyen alakul ki gyomorcsavarodás. Soha ne mozgassuk kutyánkat etetés után! Macskák a napi mennyiséget egyben megkaphatják, hiszen ők több kis részletben (akár 10-15) fogyasztják el eleségüket. Mindig legyen előttük friss ivóvíz. Macskáknál különösen fontos a vízfogyasztásra nagyobb hangsúlyt fektetni. Az etetőtől távolabb helyezzük el a vizet, és ha lehetőségünk van rá, biztosítsunk nekik ivókutat, mert a csobogó vizet szívesebben fogyasztják. :-)