Mirr-Murr Állatorvos Ráckeve Blog

Mirr-Murr Állatorvos Ráckeve Blog

Mikrochip és veszettség elleni védőoltás-avagy mi és mikor kötelező

2019. március 19. - barthahajnal

Keringenek téves információk az interneten is, de az állattartók sincsenek tisztában azzal, mi a kötelező rájuk nézve és pontosan mikor. Szeretnénk ebben segítséget nyújtani, és a jelenleg is érvényben lévő rendeletek alapján tájékoztatni a gazdikat a kötelezettségeikről!

Mit kell tudni a mikrochipről?

 2013. január 1-től, a 4 hónapos kort elért kutyák, csak mikrochippel megjelölve tarthatók! Teljesen mindegy, hogy sosem jön ki a házból, udvarból. Teljesen mindegy, hogy öreg-e már. Teljesen mindegy, hogy a tulajdonos mit gondol a mikrochipről. Ez a szabály! Továbbá nagyon fontos, hogy 2010. július 1-től, ha bármilyen okból megváltozik a kutya tulajdonosa, a tulajdonjog átruházás előtt meg kell jelölni a kutyát mikrochippel! Tehát ha egy kutyát még 4 hónapos kor előtt eladnak vagy elajándékoznak, akkor már az eladás vagy elajándékozás előtt meg kell történjen a mikrochip beültetése! Teljesen mindegy, hogy a szomszédtól kaptuk, vagy a piacon vásároltuk szombat reggel! Ha változik a tulajdonos, meg kell legyen jelölve mikrochippel az állat! Ezzel sajnos nagyon sokan nincsenek tisztában. Gyakran jönnek a rendelőbe a kiskutyákkal, akiket most hoztak el a „tenyésztőtől”, csak éppen mikrochip sincs benne. Ilyenkor nagyon kellemetlen arról tájékoztatni az újdonsült kiskutya tulajdonosát, hogy ő bizony szaporítótól vásárolt. A tenyésztő nem ad el mikrochip nélkül kutyát. A tenyésztőnek a törzskönyvek kiváltásához is szüksége van a chipszámokra. És nem, az sem igaz, hogy azért nem váltja ki a törzskönyveket, mert attól sokkal drágább lenne a kölyök ára.

 Szomorú olvasni a szívhez szóló facebook posztokat, hogy eltűnt a kiskutya vagy nagykutya az udvarból, de még pont nem kapott mikrochipet, de ő családtag és nagyon várják haza. Akár elcsavargott Buksi, akár kiemelték a kapun keresztül, mivel nincs benne mikrochip, bárkihez kerül is, nyugodt szívvel rakathat bele mikrochipet és máris az övé.

 Szóval arra kérünk mindenkit, hogy első sorban ne vásároljon vagy fogadjon el mikrochip nélkül kutyát. De ha véletlenül mégis erre vetemedne a gazdi, hogy a szaporítókat vagy felelőtlen állattartókat (akiknél az ivartalanítás hiányában almok születnek) támogatja, akkor az első út az állatorvoshoz vezessen és kérje a mikrochip behelyezését!

 A mikrochip nem az állatorvos, a kormány, a gyártó, stb. pénztárcájának megtömésére lett kitalálva, hanem azért, hogy egy elkóborolt, elveszett állat haza találhasson. Heti szinten több eltűnt állatnak segítünk visszajutni az otthonába! A mikrochiphez regisztrált telefonszám és cím segítségével azonnal fel tudjuk venni a tulajdonossal a kapcsolatot!

 Sajnos, mint minden, a mikrochip is elromolhat. Az állatorvosi vizitek, kötelező oltások alkalmával kérjük meg állatorvosunkat (ha ő ezt magától nem teszi meg), hogy ellenőrizze a mikrochip működését, a számát vesse össze az oltási könyvben szereplővel és egyeztesse az adatok helyességét, ha kell, aktualizálja őket, az internetes nyilvántartó rendszerben lévőkkel! A mikrochip nem alkalmas az eltűnt állat helyzetének nyomon követésére. A mikrochip leolvasásával kapott chipszám alapján a nyilvántartó rendszerben (PetvetData), elérhetővé válnak a kutya adatai, illetve tulajdonosának neve, címe, telefonszáma, és a korábban kapott veszettség oltások időpontjai. Természetesen ez akkor igaz, ha a mikrochipet beültető állatorvos a szabályoknak megfelelően regisztrálta azt.

Mi a helyzet a veszettség oltással?

 A kutyák veszettség elleni védőoltásának beadatása, a kutya tartójának a kötelezettsége! Az állattartó köteles minden három hónapos életkort elért ebet 30 napon belül veszettség ellen, saját költségén, magán-állatorvossal beoltatni, az oltást az első oltást követően 6 hónapon belül megismételtetni, majd ezt követően a kutyát évenként veszettség ellen beoltatni. Ez azt jelenti, hogy egy éves kor előtt, már kettő veszettség elleni védőoltásban kell részesülnie az állatnak. Ez az első kettő veszettség elleni védőoltás, ún. monovalens vakcinával történhet. A monovalens vakcinában, csak és kizárólag a veszettség ellen van védelem, kombinált oltással együtt adni csak a későbbiekben lehetséges.

 Ha nincs érvényes veszettség elleni védőoltása a kutyusunknak, veszettség szempontjából aggályosnak minősül. Ilyenkor hatósági megfigyelés alá kell vonni 14 napra, és ha még nem történt meg, mikrochippel kell ellátni az állatot! Ezek mind a tulajdonos költségére történnek. A megfigyelés leteltével a veszettség elleni védőoltást meg kell kapnia! Fontos tudni azt is, hogy az oltási kötelezettség elmulasztásakor, az állat tulajdonosával szemben bírság is kiszabható!

 Sajnos itthon még mindig nagyon sok kutyát tartanak mikrochip és érvényes veszettség oltás nélkül. Pedig ez a minimum, amit egy felelős állattartónak be kellene tartania! Ezen felül nem győzzük hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a kombinált oltási sor (ez véd a fertőző betegségektől, mint parvovírusos bélgyulladás, szopornyica, fertőző májgyulladás, parainfluenza, leptospirosis) beadatása kölyökkorban és utána évenkénti ismétlése, hiszen semmi nem szól egy életre!

A bejegyzés trackback címe:

https://mirrmurrallatorvos.blog.hu/api/trackback/id/14700510

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása