FIV-Feline immunodeficiency virus
Macskák immunhiányos betegsége, vagy ahogy a köznyelv hívja, macska-AIDS. Ez a vírus a retrovírusok családjába tartozik, mely emberre nem veszélyes, a macskákat betegíti meg.
A vírus terjedése, a betegség lefolyása:
A vírus nagy koncentrációban található meg a nyálban, így a leggyakrabban verekedés, karmolás, harapott sebek által terjed. A legveszélyeztetettebbek a nem ivartalanított kandúr macskák, bennük a betegség kétszer gyakrabban fordul elő, mint nőstényekben. A vírus a szervezetben hasonlóan viselkedik, mint embereknél a HIV vírus. Az immunrendszert támadja, ezen belül is a T-lymphocytákat. A T-lymphocyták részt vesznek a különböző fertőzések kialakulásával szembeni harcban, illetve daganatok képződését is gátolják. Legtöbb esetben a vírus hosszabb ideig nem okoz megbetegedést, tünetmentes marad a szervezetben. Előfordul, hogy másodlagos betegségek alakulnak ki, és ezek tüneteit fogjuk tapasztalni. A macskákban a fertőződés után, kialakul egy ún. heveny fázis, melynek során a vírus szaporodni kezd. Ez leggyakrabban a nyirokcsomókban, nyálmirigyben, csecsemőmirigyben történik, napoktól, akár hónapokig is eltarthat. Ebben a szakaszban tapasztalhatunk lázat, levertséget, emésztőszervi és légúti tüneteket, nyirokcsomók duzzanatát. Ezt követően egy ún. tünetmentes fázis alakul ki, az állat hordozza és terjeszti a vírust, de tüneteket nem látunk. Ez az időszak hónapoktól akár évekig is húzódhat. Majd az ún. letörési fázis jön, melyben a vírus győzedelmeskedik az immunrendszer fölött, állandósulnak a másodlagos megbetegedések és gyakran az állat elhullásához vezet. A betegség lefolyása a fertőződéstől, akár 8-10 évig is eltarthat.
A betegség diagnosztizálása:
Legegyszerűbben a vírus ellen termelődött ellenanyagok kimutatásával állapíthatjuk meg a fertőzöttséget, erre az ún. ELISA tesztek használhatóak. A teszt elvégzéséhez egy csepp vérre van szükség, és pár perc alatt kivitelezhető a rendelőben is! Előfordulhat, hogy tévesen negatív lesz a teszt, ha friss fertőzésről van szó és nem termelődtek még ellenanyagok (min. 8 hétre van szükség hozzá). Akkor is lehet fals negatív az eredményünk, ha az állat immunrendszere már nem képes a védekezésre (letörési fázisba jutott), ezért az ellenanyagok eltűnnek a szervezetből. Tévesen pozitív eredményt is kaphatunk fiatal állatoknál, ha az anyaállatból ellenanyagok kerültek e kölyök szervezetében, illetve lehet a teszt hibája is (kb. 1% esély). Az USA-ban forgalomba lévő vakcina is pozitív tesztet eredményezhet, hiszen a teszt nem tudja elkülöníteni a vakcina miatt bekerült ellenanyagokat a fertőződés következtében termelődött ellenanyagoktól.
A beteg állat gondozása:
Sajnos jelenleg a fertőzött állatok gyógyítására nincs gyógymód. Lehetőségeink a másodlagos fertőzések kialakulásának megelőzésében, illetve ha kialakultak, akkor kezelésükben rejlenek. Fontos az immunrendszer támogatása, akár a természetesen is termelődő interferonok segítségével, vagy különböző vírusellenes készítmények használatával.
A fertőzött állatot fontos rendszeresen állatorvosi kontrollra hordani, évenként vérvizsgálatot végezni rajta. Fontos az elkülönítés a többi macskától, hogy a beteg állat ne fertőzze tovább társait, illetve, hogy megvédjük őt minden lehetséges további fertőzéstől. Gondoskodjunk kiegyensúlyozott táplálásról, és FIV fertőzött állatnak soha ne adjunk nyers húst enni!
A betegség megelőzése:
Európában nincs forgalomban vakcina, amellyel megvédhetnénk kedvencünket a fertőződéstől! Fontos megismerni a macskánk immunstátuszát, ehhez minimum 2 hónap különbséggel végezzünk két szűrővizsgálatot. Védekezni úgy tudunk, ha minél fiatalabb korban ivartalanítunk, kandúrokat és nőstényeket egyaránt, megelőzve ezzel a verekedésből adódó fertőződés lehetőségét. Leghatékonyabb védekezés, ha macskánkat bezárva vagy kifutóban tartjuk, ezzel tovább csökkentve az esélyt, hogy cicánk fertőzött állattal találkozzon.
Folytatás (FeLV és FIP) a következő bejegyzésben!