Nem hinné az ember, hogy 2018-ban még ennyi sületlenséget lehet hallani a kutyák és macskák ivartalanításával kapcsolatban. Pedig ha mindig kapnék ezer forintot, amikor valaki bődületes baromságot állít (na nem bármilyen témában, csak az ivartalanítás terén), akkor már Hawaii-n süttetném a hasam. Szóval eljött az idő, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba! A következő bejegyzésben összegyűjtöttük azokat a tévhiteket, amiket a leggyakrabban hallunk a rendelőben.
1. A szukáknak életükben egyszer elleniük kell.
NEM! A vemhesség nagy terhet ró a szuka szervezetét, a kölykök a szoptatás alatt teljesen lezsarolják. Semmilyen orvosi vizsgálat nem támasztja alá ezt az elképzelést, sokkal inkább ellenkezőleg! A fiatal korban elvégzett ivartalanítással kiküszöbölhető az álvemhesség, gennyes méhgyulladás és több hormonális probléma kialakulása, illetve minimálisra lehet csökkenteni az emlődaganatok kockázatát is.
2. Szeretnénk egy kölyköt Buksitól, mert ő is olyan cuki.
TÉNYLEG? És azzal tisztában vagyunk, hogy Buksinak lehet nem csak egy kölyke lesz, hanem mondjuk 9? És Buksinak nem lesz elég anyateje, ezért nekünk kell 3 óránként tápszerrel (nem alacsony költségen) táplálni a kicsiket? És hajlandóak vagyunk Buksit megvizsgáltatni a különböző genetikai betegségekre, hogy a kölykeit megvédjük az örökletes betegségektől? Sajnos az, hogy a saját kedvencünk milyen, az nem garancia arra, hogy az utódai is öröklik a külső és belső jegyeket egyaránt. Mi történik, ha az apa kutyára fognak hasonlítani?
3. A kan kutyát nem kell ivartalanítani, az ivartalanított kan kutya nem igazi házőrző már.
A kan kutya ivartalanítása nem okoz semmilyen viselkedésbeli változást. A német dogom fiatalon lett ivartalanítva, ha valaki kéretlenül akar bejönni a kertünkbe, nem hiszem, hogy eljutna addig, hogy megvizsgálja ott van-e még a heregolyója. Cserébe az ivartalanított kan kutyáknál is sokkal kisebb eséllyel alakul ki prosztata, here, végbéldaganat! És ami nagyon fontos, a gazdi férfiasságából egy cseppet sem vesz el, ha a kedvencét ivartalaníttatja…sőt!
4. A kandúr macskát nem kell ivartalanítani, csak a nőstényt.
A nem ivartalanított kandúr macskák átlag életkora körülbelül 3 év. A macskák a legsúlyosabb vírusos megbetegedéseket egymás között leginkább párzással és verekedéssel terjesztik. Ha végig gondoljuk mit csinál egy ivaros kandúr macska életében (párzik, harcol, eszik, alszik), be kell látnunk, hogy elég nagy veszélynek van kitéve. Az ivartalanítással csökkentjük ezen fertőző betegségek kialakulását és terjedését!
5. Mi majd minden kölyöknek keresünk szerető gazdit!
Persze, a sintértelep és a menhely pedig csak a mesékben létezik. Az utcán sincs kóbor kutya és macska sem. A legjobb gazdikat pedig szombat reggel a piacon lehet találni.
6. Az állatok az ivartalanítás után elhíznak.
Ez rajtunk múlik. Rengeteg nem ivartalanított állat is küzd súlyproblémákkal! Ivartalanítás után valóban megnő a hajlam az elhízásra, a megváltozott hormonháztartás miatt. Mivel tőlünk kapnak enni, ezért szabályozhatjuk a bevitt tápanyagok mennyiségét és megelőzhetjük az elhízásukat!
7. Az ivartalanítás nagyon drága.
Az ivartalanítás egy egyszeri kiadás, amivel minden felelős állattartónak kalkulálnia kell! Egy alom kölyök felnevelése sokkal nagyobb költség. Az utolsó hetekben már táppal kell etetni a kicsiket, törvény szerint mikrochippel ellátva lehet őket eladni és elajándékozni is. Illik féreghajtani és a kölyökkori oltási sort elkezdeni nekik. És persze ott a kockázat, hogy ha az ellés nem megy forgatókönyv szerint és császármetszést kell alkalmazni. Csak a császármetszés költsége az ivartalanítás áránál magasabb.
8. Mi a tüzelés alatt vigyázunk rá!
Természetesen, ha Cirmi és Buksi bent alszanak a házban, az ágyunk mellett (esetleg az ágyunkban), és nem tudnak kimenni a házból, illetve a házat csak a gazdi kíséretében pórázon hagyják el, akkor valóban megoldható. Azonban ha ők a kertben vannak, akkor nincs az a kerítés és kennel, ami a határtalan szerelemnek gátat szabhat. És ha kedvencünk egy nem tökéletes genetikával megáldott, fajtatiszta, tenyészszemlés, többszörös győztes párt választott magának, abból lesznek a tacskó testű és német juhász fejű kutyusok.
9. Nyáron nem szeretnénk ivartalanítani, mert a sebet beköpik a legyek.
A megfelelő sterilitással elvégzett műtéti sebből nem ürül semmilyen váladék, ami a legyeket csalogatná. Természetesen, ha a tulajdonos betartja az állatorvos utasításait (a kutya/cica nem piszkálja a sebet, nem nyalogatja, rajta van a műtét utáni ruha/póló/zokni vagy gallér)!
10. Az állatorvos azért akar ivartalanítani, hogy sok pénze legyen belőle.
Alsós matek. Béla állatorvos. Mikor tudja Béla elvinni az asszonyt és a kis lurkókat évente kétszer egy másik kontinensre nyaralni? Ha elvégez minden állat életében egyszer egy 1 órás beavatkozást (=ivartalanítás) vagy ha támogatja, hogy korlátlanul szülessenek az utódok, levezeti a szüléseket, néha elvégez egy-egy császármetszést (éjszaka, sürgősen, plusz felárért) és a kicsiket oltja, féreghajtja, külső paraziták ellen védi, illetve később is kezeli őket. Na? Kinek mi jön ki? Segítek! Az ivartalanítás, ami egy egyszeri költség az állat életében, kb. 25-40000 Ft egy szukának. Ezzel szemben egy kölyökkutya oltásai, chipje, féreghajtója, bolha és kullancs elleni védelme 22-30000 Ft kiskutyánként!