Mirr-Murr Állatorvos Ráckeve Blog

Mirr-Murr Állatorvos Ráckeve Blog

Kutyák kullancsvédelme - 5 kérdés és válasz a babéziáról

2018. január 30. - barthahajnal

Kedvencünk lázas, bágyadt? Egész évben gondolni kellene ezekre a külső élősködőkre, pedig gyakran elfelejtjük. Még mindig sok a felmerülő kérdés és tévhit a kutyák kullancsok elleni védelméről. Tegyünk rendet, 5 gyakran felmerülő kérdés és válasz a babéziáról!

 

Mit okozhat a kullancs a kutyának?

A kullancs egy egysejtű parazitát, leggyakrabban a Babesia canist hordozhatja, mely a vérszívás során a kullancs nyálával kerül be a véráramba, ott a vörösvértestekben élősködik, és a babéziózis nevű megbetegedést okozza. A lappangási idő akár 7-20 nap is lehet, a tünetek pedig az utóbbi évek tapasztalatai alapján egyre változatosabbak. Kezdetben láz, bágyadtság, étvágytalanság jelentkezik. A legfontosabb, hogy az első tünetek megjelenésekor forduljunk állatorvoshoz, mert ekkor van a legnagyobb esély a teljes felgyógyulásra, illetve a szövődmények kialakulásának veszélye is ekkor a legkisebb! A vörösvértestek roncsolódnak, ennek következtében vérszegénység lép fel (a halvány rózsa vörös nyálkahártyák kivilágosodnak, kifehérednek) és a vörösvértestekből kiszabaduló vérfesték hatására a vizelet sötétebb színű, akár egészen sötét barna is lehet. Sajnos gyakran fordul elő, hogy a megkezdett kezelés ellenére a babézia egy másik kórképbe, az ún. autoimmun-haemolyticus anaemiába (AIHA) megy át. Vannak bizonyos fajták, amelyekben gyakrabban alakul ki az AIHA, ilyen a cocker spaniel, uszkár, bobtail, ír szetter, labrador, skót juhász, rottweiler, lhasa apso, shih-tzu. A szövődmény azért alakul ki, mert a szervezet a roncsolt vörösvérsejteket ”idegenként” azonosítja, ezáltal tovább pusztítja őket.

Hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen?

A betegség kialakulásának megelőzésében a legfontosabb, hogy távol tartsuk kedvencünktől a kullancsokat. Erre a feladatra több termék is beszerezhető. Fontos kiemelni, hogy nem mindegy hol veszünk ilyen szert, mert megfelelő szakértelem hiányában, akár nagy bajt is okozhatunk!

A legmegbízhatóbb készítmények, a rendelői tapasztalatok alapján, a tabletták. Több különböző termék is rendelkezésünkre áll, ezek főleg a hatástartamban térnek el egymástól. Jelenleg 4 hétig, 5 hétig és 12 hétig nyújtanak védelmet a különböző szájon át adhatón szerek.

 Ezen kívül vannak a piacon még spot-on (rácsepegtetős) készítmények és nyakörvek is. A spot-onok átlagosan 4 hétig nyújtanak védelmet, míg a nyakörvek ennél hosszabb ideig, 6-8 hónapig is. Fontos, hogy a nyakörv, ahhoz hogy ellássa funkcióját, hozzá kell érjen a kutya bőréhez. Idővel zsírréteg vonja be, ezt időnként dörzspapírral érdemes letisztítani. Sajnos az általános tapasztalat, hogy a régebbi készítmények hatékonysága az utóbbi időben csökkent, több odafigyelést igényel, akár több készítmény kombinálását is érdemes megfontolni.

Minden kutyusnak más és más termék a megfelelő, ezért érdemes állatorvos segítségét kérni a választáshoz!

Az én kutyám nem megy ki az udvarból. Így is lehet benne kullancs?

 Gyakran halljuk a tulajdonosoktól, hogy nem kérnek kullancs ellen semmilyen készítményt, mert ők nem járnak sétálni. Sajnos ez tévhit, nagyon gyakran betegszenek meg olyan kutyák, akik ki sem jöttek még az udvarról. A kullancsok leeshetnek madarakról, kieshetnek egy udvaron átszaladó macskából, de még a magántulajdont sem tisztelik, így bátran lépik át a kerítés határát is!

Nekünk nincs szükségünk védelemre, mert mi átnézzük minden séta után a kutyát!

 Sajnos ez sem minősül megfelelő védelemnek, hiszen egyrészt, ha megtaláljuk kedvencünkben a kullancsot, akkor már késő, a vérszívás során akár fertőződhetett is. Másrészről igen extrém helyeken is találkozunk ezekkel az élősködőkkel, például a fogínybe fúródva, talppárnák közötti részen, végbélnyílás környékén. Lássuk be, hogy ember kell legyen a talpán, aki minden egyes nyílást alaposan hajlandó átvizsgálni! J

Januárban is vannak kullancsok?

 Igen! Gyakran halljuk a gazdiktól, hogy télen nincs kullancs, miért kellene védekezni ellene? Az elmúlt évek tapasztalatai alapján folyamatosan, egész évben érkeznek rendelőnkbe beteg kutyák (beleértve a téli hónapokat is). Ezért nagyon fontos a folyamatos védelem biztosítása kedvenceinknél!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://mirrmurrallatorvos.blog.hu/api/trackback/id/tr5713618920

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása